Lustra
Lustra
Zastosowanie>> Rodzaje>> Krawędzie>> Pomiary>> Montaż>> Zdobienie>> Ramy>>
Zastosowanie
Łazienki, przedpokoje, garderoby - tam, gdzie trzeba się przejrzeć. Niezbędne w pomieszczeniach fitness i salach do nauki tańca. W celach dekoracyjnych można stosować lustra w każdym miejscu. Odpowiednio umieszczone pozwalają powiększyć optycznie pomieszczenie, dodać blasku i zwiększyć ilość światła. Pozwalają też zamaskować elementy konstrukcyjne, jak na przykłąd kolumny. Można je zawiesić lub przykleić bezpośrednio do ściany czy mebla. W Szkło-Techu dostępne są lustra bezpieczne, nie rozsypujące się w ostre kawałki w razie potłuczenia. Można również zamówić uchylne lustra dla niepełnosprawnych na wymiar.
Powierzchnię lustra warto zabezpieczyć specjalną powłoką.
Rodzaje
Do większości zastosowań najlepiej nadaje się klasyczne lustro srebrne bezbarwne grubości 4 mm. Istnieją odmiany barwione, na przykład brązowe lub szare. Stosuje się je do uzyskania zamierzonego efektu dekoracyjnego, jednak odbicie przeglądającego się w nich człowieka nie jest zadowalające.
Krawędzie
Lustra po docięciu na wymiar mają ostre, niebezpieczne krawędzie i mają tendencję do wyszczerbiania się na brzegach. Poza tym nie wyglądają ładnie. Dla uzyskania pięknych krawędzi można zlecić w Szkło-Techu fazowanie luster. Operacja fazowania polega na skośnym zeszlifowaniu i wypolerowaniu brzegu tafli. Uzyskane w ten sposób załamanie na krawędzi szkła powoduje grę światła i dodaje elegancji i atrakcyjności. W innych przypadkach krawędzie należy szlifować. Zawyczaj stosuje się szlif półokrągły, tak zwany c-kant czyli ołówek. Można też stosować szlif trapezowy, prostopadły do płaszczyzny szkła.
Pomiary
Jeśli zamawiają Państwo w Szkło-Techu lustra z montażem, pomiary przeprowadzamy sami. W przeciwnym razie prosimy o staranne zmierzenie miejsca przeznaczonego do umieszczenia lustra. Prosimy sprawdzić, czy wszystkie kąty są proste. Najdokładniej można to zrobić mierząc przekątne. We wnękach lub przy montażu między płytkami prosimy przewidzieć 2-3 mm luzu z każdej strony. W trudniejszych przypadkach mozna sporządzić szablon z twardej tektury lub płyty. Należy starannie wyznaczyć miejsce na otwory (na przykład na gniazdka elektryczne czy otwory montażowe) oraz przewidzieć wycięcia (na parapet czy inne obiekty). Otwory i wycięcia osłabiają wyrób. Im mniej tym lepiej.
Montaż
Samodzielnie montując lustro na ścianie należy zachować wielką ostrożność. Szkło łatwo się tłucze! Bardzo wrażliwe są rogi i krawędzie szczególnie w przypadku luster fazowanych. Bezwzględnie należy unikać kontaktu szyby z twardymi obiektami (metal, kamień, glazura, szkło). Ostrożność jest też konieczna w czasie transportu. Szyby odstawiamy i opieramy zawsze na miękkim podłożu (drewno, korek, guma, styropian, w ostateczności zwinięta tkanina). Proszę chronić powierzchnię przed zarysowaniem. Zwłaszcza tylna powierzchnia luster jest bardzo delikatna.
Montaż szkła na ścianie najlepiej przeprowadzić stosując odpowiedni klej (do kupienia w Szkło-Techu lub w sklepie budowlnym). Na ścianę nakłada się punktowo niewielkie partie kleju, wielkości orzecha włoskiego, w odległościach ok. 10-20 cm jedna od drugiej. Następnie należy przyłożyć lustro i lekko dociskając i poruszając w górę, w dół i na boki rozprowadzić klej i wypozycjonować szkło. Po umieszczeniu go na właściwym miejscu trzeba jeszcze sprawdzić płaszczyznę (ugięcie szyby) i w razie potrzeby wyrównać. Następnie podpiera się klejony element od dołu tak, aby się nie obsunął i pozostawia nie dotykając przez co najmniej 24 godziny. Można dla pewności zabezpieczyć szeroką taśma klejącą. Przy tej technice montażu nie ma potrzeby stosowania szyby bezpiecznej.
Klejenie jest najlepszym sposobem montażu lustra, ale można je też przykręcić za pomocą uchwytów. Na rynku można znaleźć wielki wybór różnych mocowań. Należy przewidzieć otwory montażowe na etapie składania zamówienia. Śruby i wkręty należy dokręcać z największą ostrożnością, bez dociskania. W tym przypadku warto zastosować lustro bezpieczne.
Jeżeli pragną Państwo lustro powiesić, a nie montować do ściany, możemy przykleić odpowiednie uchwyty. I w tym przypadku warto zastować szkło bezpieczne.
Zdobienie
Polecamy stosowaną przez Szkło-Tech technologię łączenia lustra z obrazem. Efekty można obejrzeć w naszej Galerii Inspiracje. Powierzchnia od frontu jest gładka, szklana i jednolita. Obraz przenika się z powierzchnią lustrzaną. Mamy kilka gotowych projektów, ale chętnie zrealizujemy pomysły naszych Klientów albo przyjmiemy zlecenie na projekt indywidualny.
Lustra mogą być zdobione w Szkło-Techu techniką piaskowania. Wzory można wybrać z naszego katalogu>> wzorów do piaskowania lub w serwisie fotolia>>, skąd pobierzemy je dla Państwa za symboliczną opłatą. Można też dostarczyć własny plik graficzny. Na Państwa życzenie chętnie podejmiemy próbę skopiowania wzoru z płytek ceramicznych czy dekorów i wypiaskowania go na szkle. Piaskować można przednią stronę aby uzyskać efekt zmatowienia powierzchni, albo stronę tylną. W tym ostatnim przypadku wzór jest wyraźniej widoczny a poza tym daje możliwość podświetlenia go od spodu.
Ważna uwaga: wybrany wzór musi mieć postać grafiki wektorowej. (W wyszukiwarce fotolii należy zaznaczyć opcję "wektor"). Fotografie, pliki *.bmp, *.jpg i podobne nie nadają sie do piaskowania. Ich adaptacja wymaga profesjonalnej obróbki komputerowej.