Szkło-Tech Kielce. Szyby i Lustra od 1945

 

Jesteśmy szklarzami od pokoleń, ale nasza specjalność to szklarstwo nowoczesne.

Szklarska historia rodziny Pająk

W czasie okupacji niemieckiej ś.p. Czesław Pająk wprawiał szyby w okna docinając je własnoręcznie wykonanym krajakiem. Nie znamy dokładnej daty, dlatego za początek naszej szklarskiej historii przyjmujemy 8 maja 1945 roku.

Po wojnie nasz ojciec, dziad i pradziad rozpoczął pracę jako szklarz w Kielcach we własnym zakładzie przy ul. 1 Maja, obok wiaduktu. Potem Kielce wzbogaciły się jeszcze o jego szlifiernię szkła przy ul. Jasnej.

Wszyscy synowie ś.p. Czesława Pająka są lub byli szklarzami:

Andrzej Pająk świadczył usługi szklarskie w Kielcach przy ul. Warszawskiej, a potem przy ul. Targowej. Obecnie jest na emeryturze. Jego syn Czesław (Maciek) Pająk pracował z ojcem, a potem na własny rachunek jako szklarz. Obecnie jest jednym z filarów Szkło-Techu w Kielcach. Jest szklarzem w trzecim pokoleniu.

Janusz Pająk miał zakład szklarski i szlifiernię kryształów w Starachowicach. Obecnie jest na emeryturze.

Marian Pająk prowadzi firmę Szkło-Tech. Współpracuje z nim jego syn, Mariusz (Wojtek) Pająk. Drugi syn, Bartosz Pająk, pracuje jako szklarz w Krakowie, gdzie prowadzi firmę Architektura Szkła. Obaj synowie właściciela Szkło-Techu są szklarzami w trzecim pokoleniu. Dwaj synowie Mariusza: Wojciech Pająk i Tomasz Pająk stale współpracują ze Szkło-Techem. Są oni prawnukami ś.p. Czesława Pająka.

ś.p. Jerzy Pająk całe życie pracował z ojcem, a potem z Leszkiem Pająkiem. Słynął ze swojej zręczności w zdobieniu szyb. Z wielką wprawą szlifował na szkle piękne wzory. Jego syn, Paweł Pająk, jako doświadczony szklarz w trzecim pokoleniu, wnosi wielki wkład w rozwój Szkło-Techu.

Leszek Pająk prawie całe życie pracował jako szklarz. Kielce znają jego zakład szklarski, który od dziesiątków lat mieści się przy ul. Sienkiewicza 52.