Akwaria i terraria

 

Szkło-Tech to kilkadziesiąt lat doświadczeń w produkcji akwariów. Sprawdziliśmy wiele technologii i materiałów. Wybraliśmy najlepsze.

           

Wielkość

Akwaryści zazwyczaj sami wiedzą ile wody potrzebują dla swoich pupili. Warto jednak wiedzieć, że krytycznym czynnikiem jest wysokość słupa wody. To głębokość ma największy wpływ na siły działające na ścianki i na wymaganą grubość szkła a zatem i na cenę. Zalecamy, aby nie ustalać poziomu wody powyżej 60 cm.

Szkło

Typowe szyby wystarczają dla niedużego akwaruim dekoracyjnego. Mają one wadę: nadają zielonkawe zabarwienie oglądanym przez nie obiektom. Problem ten narasta wraz ze wzrostem grubości szkła. Dla wymagających klientów polecamy szyby o poprawionych właściwościach optycznych, na przykład OptiWhite. W galerii zdjęć na tej stronie znajduje się poglądowa grafika, która ilustruje to zagadnienie. Można wykonywać poszczególne ścianki z różnych rodzajów szkła. Niektórzy klienci zamawiają ścianki wewnętrzne nieprzeźroczyste w celu ukrycia elementów technicznych akwarium.

Grubość

Wytyczne dotyczące grubości szkła można znaleźć niemal w każdej książce akwarystycznej, w Szkło-Techu jednak stosujemy rygorystycznie normę DIN 32622 a następnie weryfikujemy ją sprawdzając wytyczne producenta kleju. Dzięki temu mamy pewność, że ścianki wytrzymają parcie wody a spoiny mają należytą wytrzymałość. Większe akwaria wymagają wklejania usztywnień.

Klej

Przetestowaliśmy w Szkło-Techu wyroby wszystkich wiodących producentów klejów akwarystycznych. Testowaliśmy właściwości użytkowe i wygląd spoiny a także interesowaliśmy się wsparciem technicznym. Wybraliśmy produkt międzynarodowego koncernu, którego klej jest całkowicie nieszkodliwy dla organizmów wodnych i który daje estetyczną spoinę. Producent zapewnia wsparcie techniczne, które umozliwia prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie akwarium. Gotowy wyrób musi pozostać u nas bez ruchu przez kilka, kilkanaście dni lub nawet dłużej aby zapewnić prawidłowe sklejenie.

Terraria

Wykonujemy również terraria. Wymagania techniczne są w tym przypadku o wiele mniejsze. Zazwyczaj wystarczają cienkie szyby. Często konieczne jest przykrycie aby zapobiec ucieczce lokatorów. W celu zapewnienia wentylacji wklejamy siatki w pokrywę. Jeżeli mieszkańcy mogą być niebezpieczni, bo, na przykład, są wężami jadowitymi, wtedy konieczne jest zastosowanie specjalnego szkła, które nie rozpada się na kawałki po potłuczeniu.